Lajmet

Nënshkruhet memorandumi për restaurimin e Mejtepit Ruzhdije në Gjakovë

09.07.2018

Zëvendësministrja Burbuqe Bakija-Deva dhe Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Veton Firzi, janë takuar sot me kryetarin e Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini dhe me përfaqësues të Agjencisë Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim.më shumë

Nën përkujdesjen e MKRS-së, organizohet “Sofra e Gurbetqarëve” për herë të parë në Kosovë

09.07.2018

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka pritur sot në një takim pune përfaqësuesit e Ansamblit “Emin Duraku” nga Zhuri, me të cilët ka biseduar për realizimin organizimit “Sofra e Gurbetqarëve” i cili mbahet për herë të parë si i tillë në Kosovëmë shumë

Qeveria miraton koncept dokumentet Trashëgiminë Kulturore dhe të Drejtën e Autorit dhe të Drejtave të Përafërta

06.07.2018

Sot, në mbledhjen e Qeverisë, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi ka propozuar për miratim dy koncept dokumente: atë për Trashëgiminë Kulturore si dhe atë për Ndërmjetësimin e Kontesteve në fushën e të Drejtës së Autorit dhe të Drejtave të Përafërta.më shumë

Ministri Gashi: Projekti i Palestrës Sportive në Samadrexhë të Vushtrrisë do të përfundoj brenda këtij viti

04.07.2018

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka vizituar sot vendpunishten e Palestrës Sportive në fshatin Samadrexhë të Vushtrrisë. Gjatë kësaj vizite, ministri Gashi u takua me kryetarin e Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri.më shumë

MINISTRI GASHI PRITI NË TAKIM ANSAMBLIN “SHOTA” PAS SUKSESIT TË TYRE NË FESTIVALIN NDËRKOMBËTAR “VITOSHA FOLK FEST 2018”

03.07.2018

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka pritur sot në takim përfaqësues dhe vallëtarë të Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve “Shota”, pas pjesëmarrjes së tyre të suksesshme në Festivalin Ndërkombëtar “Vitosha Folk Fest 2018”, në të cilin u shpërblyen me tri çmimet kryesore të festivalit.më shumë

previous

46-50 Nga 1000

next

KOSOVO IN UNESCO