Lajmet

MKRS PËRKRAH FINANCIARISHT ALEANCËN FRANCEZE PËR PROMOVIMIN E FRANKOFONISË NË KOSOVË

13.04.2018

Sot në kabinetin e ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, është nënshkruar një memorandum bashkëpunimi me Alenacën Franceze të Prishtinës. më shumë

Ministri Gashi: MKRS është e angazhuar për zhvillimin e bibliotekarisë në Kosovë

10.04.2018

Sot ka filluar edicioni i 16-të i Javës së Biblotekës Kombëtare, aktivitet ky i përvitshëm që shënon Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”. Këtë viti temë e javës do të jetë “Arsimimi dhe Trajnimi Bibliotekar” dhe do të zgjasë nga 10 deri në 14 prillmë shumë

Ministri Gashi takoi Kryeshefin e Ujësjellësit Rajonal “Prishtina” për zgjidhjen e situatës në Teatër e Bibliotekë

06.04.2018

Pas inspektimit të objekteve të Teatrit Kombëtar dhe Bibliotekës Kombëtare ku ka parë nga afër problemet që kanë këto dy institucione, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka takuar sot Kryeshefin Ekzekutiv të Kompanisë së Ujësjellësit Rajonal “Prishtina”, Ilir Abdullahumë shumë

Prezenca kulturore e Kosovës në hapësirat frankofone

06.04.2018

Favorizimi i diplomacisë parlamentare kulturore ishte njëra prej temave të diskutimit në takimin në ka realizuar sot zëvendësministrja Burbuqe Bakija-Deva me Guy Mettan, deputet në Parlamentin Kantonal në Gjenevë, njëherësh Drejtor Ekzekutiv nga Klubi Zviceran i Shtypit dhe Tahir Shabani, President i Shoqatës së Miqësisë Franko-Shqiptaremë shumë

Hoti takon biografin gjerman të Aleksandër Moisiut, pritet projekt i ri për aktorin e madh

06.04.2018

Zëvendësministri Rexhep Hoti ka pritur sot në takim shkrimtarin gjerman Rüdiger Schaper, autori i cili ka shkruar biografi për Aleksandër Moisiun, aktorin e madh me famë botërore me origjinë shqiptaremë shumë

previous

11-15 Nga 1000

next

KOSOVO IN UNESCO